Home » Genel » Lastik Basınç Sensörü Nedir ?

Lastik Basınç Sensörü Nedir ?

Lastik Basınç Sensörü Nedir ? isimli yazımızda sizlere Lastik Basınç Sensörü bilinen adıyla Lastik Basınç Ölçer cihazı veya aleti nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, iptali nasıldır ve fiyatları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Lastik Basınç Sensörü Nedir ? Kısaca

Lastik Basınç Sensörü Nedir ?,Lastik basınç ölçer,lastik basınç sensörü

Lastik basınç sensörü bilinen adıyla lastik basınç ölçer, lastiklerinizin basıncını ölçen bir cihazdır.Yetersiz havaya batırılmış lastiklerden kaynaklanan kazalarda meydana gelen artış sebebiyle ABD’de 2007’den beri satılan çoğu aracın bir tür lastik basıncı izleme sistemini içermesinin zorunlu olduğu bir yasa çıkarıldı, aynı şekilde Avrupa Komisyonu da araçların güvenilirliğini arttırmak için 2009’a lastik etiketlemesi ve patinaj önleyici sistemin yaygınlaştırılması gibi bir dizi önlem aldı.Ülkemizde ise 2014 yılından itibaren tüm yeni araçlarda bu sistem zorunlu hale getirildi.

TPMS Düşük lastik basıncı göstergesi, gösterge tablosu panelinde bulunan, bir ünlem işareti ile bir lastiğin enine kesiti( bir at nalı gibi) şeklindeki sarı bir sembol olarak gösterilir.TPMS yardımıyla uygun lastik bakımı birçok ciddi kazayı önleyebilir.Lastiklerinizi doğru basınçta tutmak, her üç ile dört haftada veya uzun yolculuklardan önce mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır ?

İlk olarak, lastiklerinizin şişirilmesi için önerilen basıncı bulmanız gerek. Bu genellikle sürücü tarafındaki kapı kasasında, benzin kapısı kapağının iç tarafında veya araç el kitabında yer alır.El kitabında normalden daha ağır bir yük taşıyorsanız lastik basınçlarınızı ayarlama hakkında detaylı bilgi içermektedir.

Lastik Basınç Sensörü Ne İşe Yarar ?

– Şişirilmiş lastiklerin yol açtığı kazaları önler.
– Lastik basıncı izleme sistemleri daha az yakıt tüketilmesini sağlayarak tasarruf oluşturur.
– Lastik Basıncı izleme sistemleri daha az yakıt tüketeceğinden daha az CO2 emisyonu yayılmasını önleyerek çevreye yardımcı olur.
– İşletme maliyetinizi azaltır.
– Lastiklerinizi tavsiye edilen basınçlarda korumayı sağlar.
– Lastiklerinizin kullanım ömrünü uzatır.

– Yol güvenliğinizi arttırır.

Lastik basınç sensörleri hakkında sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa veya deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorum kısmından sorularınızı gönderebilirsiniz unutmayın lastik basınç sensörü yardımıyla uygun lastik bakımı bir çok cidi kazayı önleyebilir, herkese güvenli sürüşler dileğiyle iyi günler.

Bir önceki yazımız olan Eset Nod32 Serial Key Güncel 2018 başlıklı makalemizde Eset Nod32, Eset Nod32 Güncel Key ve Eset Nod32 Key hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Sorular